2025 márciusában a DayMed Kft. első alkalommal vett részt az EcoVadis nemzetközi fenntarthatósági értékelésén, és rögtön BRONZ minősítést szerzett. Ezzel az eredménnyel a DayMed a világon értékelt vállalatok felső 35%-ába került.
Mi az EcoVadis?
Az EcoVadis a világ egyik legelismertebb vállalati fenntarthatósági értékelő rendszere, amelyet széles körben ESG-minősítésként (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási értékelésként) is alkalmaznak.
A minősítés négy fő területet vizsgál:
Környezetvédelem
Munkaügyi és emberi jogi szempontok
Etikus működés
Felelős és fenntartható beszerzés
A DayMed eredménye azt mutatja, hogy működésünk nemcsak szakmailag megalapozott, hanem átlátható, felelős és hosszú távon is fenntartható.
Miért fontos ez számunkra?
A minősítés megerősít bennünket abban, hogy amit nap mint nap képviselünk:
Fenntartható működés
Etikus partnerkapcsolatok
Egészségügyi innováció
nemcsak érték, hanem valós gyakorlat is.
Ez a visszajelzés különösen fontos olyan területen, mint az egészségügy, ahol a bizalom, a minőség és az emberközpontúság alapvető elvárás.
Köszönjük minden munkatársunknak, partnerünknek és ügyfelünknek, akik ezzel az eredménnyel együtt fejlődnek velünk!
A DayMed Kft. betegtámogató programjai során végzett kérdőíves felmérések és elemzések alapján megállapítható, hogy a személyre szabott edukáció és a pszichoszociális támogatás kiemelkedő hatással van a betegek terápiás együttműködésére. A TAIB kérdőívek kiértékelése során kapott eredmények azt mutatják, hogy a betegek tájékozottsága és elköteleződése a terápia iránt jelentős mértékben növekszik, amely nemcsak a kezelés sikerességét, hanem a betegek életminőségét is javítja.
A DayMeritum részben az elmúlt időszak 2 kampányát is bemutatjuk. A kampányok a digitális egészségügyi törekvéseket támogatva, validált epidemiológiai adatokra és nemzetközi irányelvekre épülve, személyre szabott visszajelzést nyújtanak az egészségügyi kockázatok felmérésére, miközben edukálnak és támogatják a korai felismerést is. Az interaktív platform hozzájárul az életmódváltás és prevenció hatékonyságának növeléséhez, a tudományos háttér és reszponzív dizájn révén szélesebb közönséget elérve. Személyes és szakmai használatra is ajánlott.
Idén a Mentális Egészség Világnapja alkalmából az öngyilkosság megelőzés témáját választottuk. A téma érzékenysége miatt elengedhetetlennek tartottuk szakértők bevonását. A tartalmat a Mindset Pszichológia kollégájával, Dorka Bognár egészségügyi szakpszichológussal hoztuk létre, valamint Tóth Mónika Ditta, PhD szakmai tanácsai segítettek a legérzékenyebb kérdések eldöntésében, pl. abban, hogyan lehet az öngyilkosság kockázatát nem klinikai környezetben felmérni.
Pszichológiai tudástár, pszichoterápia, pszichológiai tanácsadás, tréningek, rendezvények, oktatás és kutatás által segítik a társadalom és a benne élő személyek fejlődését.
„Örökmozgó vagyok, mindegy, hogy épp tánc, kilométer gyűjtés vagy tudatos légzés, a mozgás számomra ablakot nyit a világra és önmagamra. A kísérleti pszichológia és az idegtudományi kutatás világából érkezem, hiszem, hogy a világ egyik legfontosabb hajtóereje az emberi kíváncsiság és a megismerés utáni vágy. Minél többet tudunk testünk működéséről, annál közelebb jutunk ahhoz, hogy megértsük gondolkodásunkat is…”
Októberben volt az emlőrák megelőzésének hónapja, amikor különösen (DE NEM CSAK AKKOR) fontosnak tartottuk, hogy felhívjuk a figyelmet az emlőrákszűrés életmentő szerepére. Idén az Intima.hu kampányához csatlakozottunk, melynek célja a kedves törődő emlékeztetés volt.
Hírleveleink havi rendszerességgel várhatóak, folyamatosan frissülő tartalmakkal. Kifejtésre kerülnek cégünk értékei, megismerhetik csapatunk tagjait, a programjainkban résztvevők történeteit, illetve a programok eredményeit. Mindezen kívül rendszeresen bemutatásra fog kerülni a hónap témája és cégünk valamilyen videós tartalma is.
CSATLAKOZZ HOZZÁNK EGY RÖVID, DE ANNÁL FONTOSABB UTAZÁSRA, AMELY SORÁN MEGTUDHATOD, HOGY MEKKORA NÁLAD A 2-es TÍPUSÚ CUKORBETEGSÉG KIALAKULÁSÁNAK KOCKÁZATA.
Első lépésként számold ki az aktuális Testtömeg Indexed (BMI).
Az itt kapott értéket felhasználva tudd meg, hogy mekkora a kockázatod a cukorbetegség kialakulására!
A terápiahűség, azaz adherencia alapvető szerepet játszik a hosszú távú kezelési eredmények javításában. Azok a betegek, akik mélyebb megértést szereznek a betegségükről és a kezelésük fontosságáról, nagyobb eséllyel követik az előírt terápiát. Betegtámogató programunkban az edukációs modulok és a rendszeres kapcsolattartás segítettek javítani a betegek megfelelését (compliance) és öngondoskodó képességét, amely közvetlen hatással lehet a hosszú távú kezelési sikerre.
Az adherencia javítását támogató eszközök a DayMed programjaiban
A DayMed programjai többféle eszközzel támogatják a betegek terápiahűségének növelését. A betegoktatás során Tudásfelmérésen alapuló interaktív beszélgetés (későbbiekben: TAIB) kérdőívek segítségével felmérik a betegek ismereteit és igényeit, majd személyre szabott információkat nyújtanak. A viselkedésváltozás támogatása és az öntapadó törődés elemei, mint például a pszichoszociális támogatás és a család bevonása, segítenek a betegek érzelmi stabilitásának fenntartásában. A program digitális emlékeztetőket, oktatási anyagokat, és a 4P (perszonalizált, preventív, prediktív és participatív) szemléletet alkalmazza, biztosítva, hogy a betegek könnyebben kövessék a terápiát.
Adherencia mérésének módszerei a DayMed programjaiban
A DayMed Kft. betegtámogató programjai során végzett kérdőíves felmérések és elemzések alapján megállapítható, hogy a személyre szabott edukáció és a pszichoszociális támogatás kiemelkedő hatással van a betegek terápiás együttműködésére. A TAIB kérdőívek kiértékelése során kapott eredmények azt mutatják, hogy a betegek tájékozottsága és elköteleződése a terápia iránt jelentős mértékben növekszik, amely nemcsak a kezelés sikerességét, hanem a betegek életminőségét is javítja.
Ezek az eredmények összhangban állnak a nemzetközi szakirodalommal, amely szerint az ilyen típusú programok hozzájárulnak az adherencia javításához, támogatják a hosszú távú terápiás célok elérését, és elősegítik a betegközpontú ellátást.
A Programok során kitöltött tudásfelméréseken túl időközönként elemezzük a nyilvánosan elérhető NEAK gyógyszerforgalmi adatokat, amelyek alapján indikatív értéket nyerhetünk a betegek adherenciájára vonatkozóan. Az alábbi ábrán bemutatott adatok a DayMed Kft. legutóbbi betegtámogató programjához (későbbiekben: PSP) kapcsolódnak. A program által támogatott termékek forgalmát összevetettük a piacon található versenytársak hasonló termékeivel. Az elemzés a 2023. október és 2024. május közötti időszakot öleli fel, amely a program szinte teljes aktív időszakát (2024. július 31-i zárás) lefedi. A betegtámogató program célja a betegek folyamatos támogatása edukáció és emlékeztetők révén, ezáltal terápiahűségük, azaz adherenciájuk növelése.
A kitöltött kérdőív anonim módon gyűjt adatokat, amelyek kizárólag statisztikai és edukációs célra kerülnek felhasználásra. Személyes adatok nem kerülnek rögzítésre vagy tárolásra.
Ismerd meg a stressz hatásait!
A mindennapi stressz sokféle módon befolyásolja életünket, és gyakran úgy homályosítja el a gondolkodásunkat, mint ez a kép. A stressz-tesztünk segít abban, hogy megtudd, milyen mértékben vagy kitéve a stressznek, és milyen hatással lehet rád.
Miért érdemes kitölteni a kérdőívet?
A stressz-tesztünk egyszerű, gyors, és segít abban, hogy reális képet kapj a mindennapok során tapasztalt stressz szintedről. Az alábbi kép homályos alapvetően homályos, hisz a stressz, kit kisebb, kit nagyobb mértékben, de mindenkit érint. Tudd meg, hogyan birkózhatsz meg a stresszel és őrizheted meg a tisztánlátást!
Tippek a stressz kezelésére
AMIKOR TŐLED FÜGG
Bontsd le a teendőidet kisebb lépésekre!
Készíts cselekvési tervet
Oszd be jól az idődet
Kérj segítséget másoktól!
Pihenj – tarts szünetet
AMIKOR NEM TŐLED FÜGG
Kösd le mással a figyelmed!
Add ki magadból az érzéseidet: beszélgess, vagy írd le!
Vezesd le a feszültséget mozgással!
Hívd elő a pozitív érzelmeket!
Értékeld az apró örömöket körülötted!
További stresszkezelő módszerek
Feszültségcsökkentés, feszültséglevezetés
1. Légzéskontroll: Négyes légzés
Leírás: A négyes légzés egy egyszerű technika, amely segít ellazulni és kontrollálni a légzést, így csökkentve a stresszt. Ennek a módszernek az a lényege, hogy négyig számolva lassan belélegezünk, majd négy másodpercig bent tartjuk a levegőt, végül lassan kifújjuk, szintén négy másodperc alatt.
Példa: Ülj le kényelmesen, hunyd be a szemed, és helyezd a kezedet a hasadra. Számolj négyig, miközben belélegzel az orrodon keresztül. Tartsd bent a levegőt négy másodpercig, majd lassan, négyig számolva fújd ki a szádon keresztül. Ismételd meg ezt a ciklust néhányszor.
2. Relaxáció
Leírás: A relaxációs technikák célja a testi-lelki ellazulás elérése, amely segíthet a feszültség oldásában és a stressz csökkentésében.
Példa: Próbáld ki az izomlazítást, amikor fekvő vagy ülő helyzetben az izmaidat sorra megfeszíted, majd elernyeszted, kezdve a lábujjaktól, haladva felfelé egészen az arcizmokig. Ezáltal felismerheted, hol vagy feszült, és ellazulhatsz.
3. Imagináció (képzeleti gyakorlatok)
Leírás: Az imagináció olyan mentális technika, amely során egy nyugodt, kellemes képet képzelünk el, amely segít ellazulni és csökkenti a feszültséget.
Példa: Hunyd le a szemed, és képzeld el, hogy egy csendes, gyönyörű tengerparton vagy. Figyeld meg a homok tapintását a lábad alatt, a hullámok hangját és a nap melegét a bőrödön. Tartsd meg ezt a képet pár percig, miközben mélyeket lélegzel.
Kognitív stresszkezelő technikák
1. Negatív automatikus gondolatok azonosítása
Leírás: Ez a technika segít felismerni és szembenézni azokkal a negatív gondolatokkal, amelyek automatikusan felmerülnek stresszhelyzetekben.
Példa: Amikor azon kapod magad, hogy azt gondolod, „Ez sosem fog sikerülni,” állj meg, és kérdezd meg magadtól: „Milyen bizonyítékom van erre?” Próbáld meg átgondolni, mennyire reális a gondolatod, és keress pozitívabb alternatívát.
2. Átkeretezés
Leírás: Az átkeretezés egy technika, amellyel egy helyzetet új perspektívából szemlélhetünk, hogy az kevésbé tűnjön stresszesnek.
Példa: Ha például a munkában egy nehéz feladat stresszt okoz, gondolj rá úgy, mint lehetőségre a fejlődésre. Az átkeretezéssel egy kihívást nehézség helyett lehetőségként kezelhetsz.
3. Az aggódás félórája
Leírás: Ennek a technikának az a lényege, hogy egy nap adott időpontjában engedélyezed magadnak az aggódást, de csak abban az időkeretben.
Példa: Döntsd el, hogy minden nap este 5 és 5:30 között foglalkozol az aggódásaidra. Így, amikor napközben felmerül valami, ami aggaszt, jegyezd fel, és tedd félre a későbbi „aggódás-időre.”
KÖSZÖNJÜK SZÉPEN, HOGY VELÜNK TARTOTTÁL ÉS EGY FONTOS LÉPÉST TETTÉL AZ EGÉSZSÉGED ÉRDEKÉBEN!
SOK SIKERT A STRESSZ ELKERÜLÉSÉHEZ ÉS KEZELÉSÉHEZ!
HA HASZNOSNAK ÍTÉLTED MEG AZ OLDALT, AKKOR OSZD MEG ISMERŐSEIDDEL!
Források:
Csabai, M., & Szívós, N. (2021). Stresszt vagy életet?! – Stresszkezelés. In Egészség elvitelre – Minden, amit önmagadért tehetsz (1st ed., pp. 263-287). Semmelweis Kiadó.
Stauder, A., & Konkoly Thege, B. (2006). Az Észlelt Stressz Kérdőív (PSS) Magyar Verziójának Jellemzői. Mentálhigiéné és Pszichoszomatika, 7(203-216). https://doi.org/10.1556/mental.7.2006.3.4
Williams, M., & Penman, D. (2011). Mindfulness: A Practical Guide to Finding Peace in a Frantic World. Piatkus
Kabát-Zinn, J. (1990). Full Catastrophe Living: Using the Wisdom of Your Body and Mind to Face Stress, Pain, and Illness. Delacorte Press.
Beck, J. S. (2011). Cognitive Behavior Therapy: Basics and Beyond. The Guilford Press.
Neenan, M., & Dryden, W. (2004). Cognitive Therapy in a Nutshell. Sage Publications.
Linehan, M. M. (1993). Skills Training Manual for Treating Borderline Personality Disorder. Guilford Press.
Lazarus, R. S., & Folkman, S. (1984). Stress, Appraisal, and Coping. Springer.
A kérdőív kiértékelése a Semmelweis Kiadó Egészség Elvitelre című könyve, stresszkezelésről szóló fejezetben megtalálható pontozás mintájára lett feltüntetve.
A JELEN OLDALON TALÁLHATÓ INFORMÁCIÓKÁLTALÁNOS JELLEGŰEK NEM KIZÁRÓLAGOSAK, ÍGY A FELMERÜLŐ KÉRDÉSEIRŐL MIDENKÉPPEN KONZULTÁLJON ORVOSÁVAL! A JELEN OLDAL NEM HELYETTESÍTI A MINDENKORI ORVOSI KONZULTÁCIÓT. KÉRJÜK KÖVESSE KEZELŐORVOSA UTASÍTÁSAIT!
Ismerd meg a stressz hatásait!
A stressznek számos hatása van a mindennapi életünkre…
Zsófi 2021 szeptemberében csatlakozott a DayMedhez, és pszichológusként rövid idő alatt kiemelkedő szereplőjévé vált betegegyüttműködési törekvéseinknek. Az Öntapadó Törődés kiadványunk megalkotásában is kulcsszerepet játszott, amely fontos támogatást nyújt a betegek számára. Most, a szülési szabadságról visszatérve, projektmenedzser pozícióban erősíti tovább csapatunkat. Zsófi számára a mozgás és az önismeret mindennapos inspirációt jelent, pszichológiai és idegtudományi hátterével pedig az emberi kíváncsiság és tudás iránti vágy fontosságát képviseli a betegtámogató programokban.
„Örökmozgó vagyok, mindegy, hogy épp tánc, kilométer gyűjtés vagy tudatos légzés, a mozgás számomra ablakot nyit a világra és önmagamra. A kísérleti pszichológia és az idegtudományi kutatás világából érkezem, hiszem, hogy a világ egyik legfontosabb hajtóereje az emberi kíváncsiság és a megismerés utáni vágy. Minél többet tudunk testünk működéséről, annál közelebb jutunk ahhoz, hogy megértsük gondolkodásunkat is. Bár az emberek hiteles és megalapozott információkhoz való hozzáférésének joga alapvető, sok esetben ez mégsem zajlik gördülékenyen. A betegtámogató programokon keresztül célom, hogy a információk szervezett formában való átadásával csökkentsük a betegségnek való kiszolgáltatottságot, ösztönözzük a tudatos életmódot és segítő kezet nyújtsunk a sérülékeny betegcsoportok számára.”
Ma, a Mentális Egészség Világnapján, különösen fontos beszélnünk az öngyilkosság megelőzéséről, mivel az öngyilkossági esetek több mint 90%-ában jelen vannak mentális betegségek. A Mindset Pszichológiával együttműködve szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy közösen tehetünk az öngyilkosságok megelőzéséért. Az öngyilkosság évente világszerte több mint 700 000 ember életét követeli. Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2022-ben 1374 ember vetett véget életének. Bár az öngyilkosságok száma csökkenő tendenciát mutat az 1990-es évekhez képest, még mindig komoly problémát jelent, különösen a férfiak körében, akik körülbelül háromszor nagyobb arányban kísérelnek meg öngyilkosságot, mint a nők.
TEHERMENTESÍTÉSE ÉRDEKÉBEN KERESSÜK ÚJ KOLLÉGÁNKAT.
AMENNYIBEN SZÍVESEN DOLGOZNÁL CSALÁDIAS, FIATALOS KÖRNYEZETBEN, VALAMINT ÖRÖMMEL LENNÉL CSAPATUNK ÚJ TAGJA, AKI TÁMOGATJA MINDENNAPI MŰKÖDÉSÜNKET, AKKOR A LENTI E-MAIL CÍMEN VÁRJUK JELENTKEZÉSED!
Májusban, a családnak szentelt hónapban kitértünk arra, hogy a betegtámogatásban milyen szerepeket tölthet be a család. Mivel július 30-án a Barátság világnapját ünnepeltük, így e havi cikkünkben a barátok szerepéről, a barátság fontosságára térünk rá. Különböző szempontokat figyelembe véve vizsgáljuk, milyen előnyei lehetnek a barátságnak súlyos és/vagy tartós betegségek elfogadásában, esetleges leküzdésében.
A családdal ellentétben a barátság az első olyan kapcsolat az életünkben, melyet magunk, szabad akaratból választunk. Egy jó barát amellett, hogy elfogad minket olyannak, amilyenek vagyunk, nem akar minket megváltoztatni, de ugyanakkor lehet kritikus is velünk szemben, hiszen ő ismer, szeret és jót akar nekünk. A közös tulajdonságaink mellett a másik rámutathat hiányosságainkra, erősségeinkre, hibáinkra és támogathat minket céljaink elérésében. Ez egy betegséggel küzdő ember helyzetére is ráhúzható: ha van mellettünk egy olyan támogató közeg, akik egy krízisben (ami ebben az esetben a betegségünket jelenti) fizikai és lelki támogatást tudnak nyújtani, az védőfaktort jelenthet számunkra abban, hogy a nehézségeinkkel szembenézzünk és a betegségünkkel a továbbiakban együtt tudjunk élni.