Homályosan látod ezt a képet?
Ismerd meg a stressz hatásait!
A mindennapi stressz sokféle módon befolyásolja életünket, és gyakran úgy homályosítja el a gondolkodásunkat, mint ez a kép. A stressz-tesztünk segít abban, hogy megtudd, milyen mértékben vagy kitéve a stressznek, és milyen hatással lehet rád.
Miért érdemes kitölteni a kérdőívet?
A stressz-tesztünk egyszerű, gyors, és segít abban, hogy reális képet kapj a mindennapok során tapasztalt stressz szintedről. Az alábbi kép homályos alapvetően homályos, hisz a stressz, kit kisebb, kit nagyobb mértékben, de mindenkit érint. Tudd meg, hogyan birkózhatsz meg a stresszel és őrizheted meg a tisztánlátást!
Tippek a stressz kezelésére
AMIKOR TŐLED FÜGG
- Bontsd le a teendőidet kisebb lépésekre!
- Készíts cselekvési tervet
- Oszd be jól az idődet
- Kérj segítséget másoktól!
- Pihenj – tarts szünetet
AMIKOR NEM TŐLED FÜGG
- Kösd le mással a figyelmed!
- Add ki magadból az érzéseidet: beszélgess, vagy írd le!
- Vezesd le a feszültséget mozgással!
- Hívd elő a pozitív érzelmeket!
- Értékeld az apró örömöket körülötted!
További stresszkezelő módszerek
Feszültségcsökkentés, feszültséglevezetés
-
- 1. Légzéskontroll: Négyes légzés
Leírás: A négyes légzés egy egyszerű technika, amely segít ellazulni és kontrollálni a légzést, így csökkentve a stresszt. Ennek a módszernek az a lényege, hogy négyig számolva lassan belélegezünk, majd négy másodpercig bent tartjuk a levegőt, végül lassan kifújjuk, szintén négy másodperc alatt.
Példa: Ülj le kényelmesen, hunyd be a szemed, és helyezd a kezedet a hasadra. Számolj négyig, miközben belélegzel az orrodon keresztül. Tartsd bent a levegőt négy másodpercig, majd lassan, négyig számolva fújd ki a szádon keresztül. Ismételd meg ezt a ciklust néhányszor.
-
- 2. Relaxáció
Leírás: A relaxációs technikák célja a testi-lelki ellazulás elérése, amely segíthet a feszültség oldásában és a stressz csökkentésében.
Példa: Próbáld ki az izomlazítást, amikor fekvő vagy ülő helyzetben az izmaidat sorra megfeszíted, majd elernyeszted, kezdve a lábujjaktól, haladva felfelé egészen az arcizmokig. Ezáltal felismerheted, hol vagy feszült, és ellazulhatsz.
-
- 3. Imagináció (képzeleti gyakorlatok)
Leírás: Az imagináció olyan mentális technika, amely során egy nyugodt, kellemes képet képzelünk el, amely segít ellazulni és csökkenti a feszültséget.
Példa: Hunyd le a szemed, és képzeld el, hogy egy csendes, gyönyörű tengerparton vagy. Figyeld meg a homok tapintását a lábad alatt, a hullámok hangját és a nap melegét a bőrödön. Tartsd meg ezt a képet pár percig, miközben mélyeket lélegzel.
Kognitív stresszkezelő technikák
-
- 1. Negatív automatikus gondolatok azonosítása
Leírás: Ez a technika segít felismerni és szembenézni azokkal a negatív gondolatokkal, amelyek automatikusan felmerülnek stresszhelyzetekben.
Példa: Amikor azon kapod magad, hogy azt gondolod, „Ez sosem fog sikerülni,” állj meg, és kérdezd meg magadtól: „Milyen bizonyítékom van erre?” Próbáld meg átgondolni, mennyire reális a gondolatod, és keress pozitívabb alternatívát.
-
- 2. Átkeretezés
Leírás: Az átkeretezés egy technika, amellyel egy helyzetet új perspektívából szemlélhetünk, hogy az kevésbé tűnjön stresszesnek.
Példa: Ha például a munkában egy nehéz feladat stresszt okoz, gondolj rá úgy, mint lehetőségre a fejlődésre. Az átkeretezéssel egy kihívást nehézség helyett lehetőségként kezelhetsz.
-
- 3. Az aggódás félórája
Leírás: Ennek a technikának az a lényege, hogy egy nap adott időpontjában engedélyezed magadnak az aggódást, de csak abban az időkeretben.
Példa: Döntsd el, hogy minden nap este 5 és 5:30 között foglalkozol az aggódásaidra. Így, amikor napközben felmerül valami, ami aggaszt, jegyezd fel, és tedd félre a későbbi „aggódás-időre.”
Beszélgetés Domján Andrással a stresszről
A Magyarországon elérhető lelkisegély-szolgálatok elérhetőségei:
- Magyar Lelki Elsősegély Szolgálatok Szövetsége (LESZ): 116-123 (éjjel-nappal hívható, ingyenes)
- Ifjúságért Mentálhigiénés Szövetség (IMSZ): 137-000 (hétköznapokon 17–21 óra között)
- Caritas Lelkisegély: 06-80-505-503 (18 órától reggel 6-ig, vezetékes számról hívható, ingyenes)
- Kék Vonal (gyermek- és ifjúsági telefonszolgálat): 116-111 (éjjel-nappal, vezetékesről hívható, ingyenes)
- DélUtán telefonszolgálat (lelki segély időseknek): 06-80-200-866, este 18 órától 21 óráig hívható
SOK SIKERT A STRESSZ ELKERÜLÉSÉHEZ ÉS KEZELÉSÉHEZ!
HA HASZNOSNAK ÍTÉLTED MEG AZ OLDALT, AKKOR OSZD MEG ISMERŐSEIDDEL!
Források:
-
- Csabai, M., & Szívós, N. (2021). Stresszt vagy életet?! – Stresszkezelés. In Egészség elvitelre – Minden, amit önmagadért tehetsz (1st ed., pp. 263-287). Semmelweis Kiadó.
- Stauder, A., & Konkoly Thege, B. (2006). Az Észlelt Stressz Kérdőív (PSS) Magyar Verziójának Jellemzői. Mentálhigiéné és Pszichoszomatika, 7(203-216). https://doi.org/10.1556/mental.7.2006.3.4
- Williams, M., & Penman, D. (2011). Mindfulness: A Practical Guide to Finding Peace in a Frantic World. Piatkus
- Kabát-Zinn, J. (1990). Full Catastrophe Living: Using the Wisdom of Your Body and Mind to Face Stress, Pain, and Illness. Delacorte Press.
- Beck, J. S. (2011). Cognitive Behavior Therapy: Basics and Beyond. The Guilford Press.
- Neenan, M., & Dryden, W. (2004). Cognitive Therapy in a Nutshell. Sage Publications.
- Linehan, M. M. (1993). Skills Training Manual for Treating Borderline Personality Disorder. Guilford Press.
- Lazarus, R. S., & Folkman, S. (1984). Stress, Appraisal, and Coping. Springer.
- A fenti kérdőív megtalálható a Semmelweis Magatartástudományi Intézet weboldalán
.
A kérdőív kiértékelése a Semmelweis Kiadó Egészség Elvitelre című könyve, stresszkezelésről szóló fejezetben megtalálható pontozás mintájára lett feltüntetve.
A JELEN OLDALON TALÁLHATÓ INFORMÁCIÓKÁLTALÁNOS JELLEGŰEK NEM KIZÁRÓLAGOSAK, ÍGY A FELMERÜLŐ KÉRDÉSEIRŐL MIDENKÉPPEN KONZULTÁLJON ORVOSÁVAL! A JELEN OLDAL NEM HELYETTESÍTI A MINDENKORI ORVOSI KONZULTÁCIÓT. KÉRJÜK KÖVESSE KEZELŐORVOSA UTASÍTÁSAIT!