A hónap témája: A barátság szerepe a betegtámogatásban

Májusban, a családnak szentelt hónapban kitértünk arra, hogy a betegtámogatásban milyen szerepeket tölthet be a család. Mivel július 30-án a Barátság világnapját ünnepeltük, így e havi cikkünkben a barátok szerepéről, a barátság fontosságára térünk rá. Különböző szempontokat figyelembe véve vizsgáljuk, milyen előnyei lehetnek a barátságnak súlyos és/vagy tartós betegségek elfogadásában, esetleges leküzdésében.

A családdal ellentétben a barátság az első olyan kapcsolat az életünkben, melyet magunk, szabad akaratból választunk. Egy jó barát amellett, hogy elfogad minket olyannak, amilyenek vagyunk, nem akar minket megváltoztatni, de ugyanakkor lehet kritikus is velünk szemben, hiszen ő ismer, szeret és jót akar nekünk. A közös tulajdonságaink mellett a másik rámutathat hiányosságainkra, erősségeinkre, hibáinkra és támogathat minket céljaink elérésében. Ez egy betegséggel küzdő ember helyzetére is ráhúzható: ha van mellettünk egy olyan támogató közeg, akik egy krízisben (ami ebben az esetben a betegségünket jelenti) fizikai és lelki támogatást tudnak nyújtani, az védőfaktort jelenthet számunkra abban, hogy a nehézségeinkkel szembenézzünk és a betegségünkkel a továbbiakban együtt tudjunk élni.

 

Elégedettség érzése

A barátaink azok az emberek, akik „kiválasztásuktól” kezdődően velünk vannak és akikre számíthatunk. Jobb esetben az érdeklődési körünk, értékeink, elképzeléseink velük együtt egyeznek. Ezek a hasonlóságok eredményezhetik azt, hogy sok szempontból kötődünk a másikhoz. Minél erősebbnek érzünk egy emberi kötődést, annál elégedettebbek vagyunk az életünkkel. Ez az elégedettség érzés egy súlyos betegséggel élőnek komplikált lehet, viszont a baráti kötelék mélysége és erőssége összefügghet azzal, mennyivel könnyebben vészeljük át a betegségünkből fakadt nehézségeket.

Talán közhelyesnek tűnhet, de igaz, hogy a barátaink boldogabbá és pozitívabb emberekké tehetnek minket és javíthatják az életminőségünket. Éppen ezért fontos: ápoljuk ezeket a fontos kötelékeket azért, hogy fejlődhessünk és életminőségünket a súlyos betegség mellet is megtartsuk.

 

A másikra való számíthatóság

Minden fajta bizalmi kapcsolat alapja, hogy számíthatunk a másikra a bajban: felnőttkorunkban ezt a fajta kapcsolatot elsősorban a barátainkban keressük, hiszen az érzelmi közelség és a viszonzás az, ami fontos alappillére a mély barátságoknak.

A másikra való számíthatóság egy betegséggel küzdő ember életében nagyon fontos szempont, hiszen megkülönböztetünk egyrészt fizikai, mely a bevásárlás besegítésén túl a gyakori látogatást is jelenti, másrészt lelki és pszichés támogatást. Egy súlyos betegség szorongást, félelmet és depressziót okozhat. Egy támogató személy jelenléte, aki meghallgat, vigasztal és érzelmileg támogatja az érintettet a betegségében, átsegítheti őt az esetlegesen felmerülő problémákban.

Ahogy nekünk is vannak jobb és rosszabb napjaink, úgy a barátaink lelkiállapota is változó. Ha azt érezzük, hogy támogatnak és mellénk állnak, akkor az minket is közelebb vihet egy szeretetkapcsolathoz és a barátaink közti közös fejlődéshez. Mint minden kapcsolatban, úgy a barátaink és köztünk is az a kötőerő, ha a másik érzi, hogy figyelünk rá, törődünk vele és számíthatunk rá, ha egy betegség leküzdéséről, ha annak elfogadásáról van szó.

 

Források:

https://mindsetpszichologia.hu/csalad-amelyet-mi-valasztunk-a-baratsag-lelektana

https://pszichologuskereso.hu/pszichologia-blog/bar%C3%A1ts%C3%A1g

https://mipszi.hu/cikk/160415-baratok

https://wmn.hu/wmn-life/62193-a-felnott-baratsagok-titka-minel-kevesebb-az-elvaras-annal-jobban-mukodik